post

Kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym

 

Czy pracodawca może kontrolować pracownika na zwolnieniu chorobowym?

Zgodnie z przepisami pracodawca jako płatnik składek, jest uprawniony do kontrolowania pracowników co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem. Przed wypłaceniem należności pracodawca ma obowiązek do formalnego skontrolowania zaświadczeń lekarskich.

Należy w tym miejscu przypomnieć że uprawnienia do kontroli przysługuje płatnikowi składek na ubezpieczenie chorobowe, który zgłasza do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych, bez względu na wymiar etatu świadczonej pracy. Szczegółowe zasady kontroli formalnej zaświadczeń rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dostępne pod adresem http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990650743

Zamierzając skontrolować pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracodawca zobowiązany jest do wystawieniu imiennego upoważnienia osobie przeprowadzającej kontrolę. W przypadku stwierdzenia okoliczności wskazujących na nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, kontrolujący sporządza protokół, zawierający wszelkie uwagi co do prawidłowości wykorzystywania zwolnienia. Protokół należy bezwzględnie przedłożyć ubezpieczonemu w celu wniesienia przez niego uwag. Księgowa zajmująca się rozliczaniem kadr i płac zna doskonale wymienione wyżej rozporządzenie. Jeżeli stoimy właśnie przed wyborem biura rachunkowego warto w tym celu skorzystać z najlepszej wyszukiwarki biur księgowych www.zaufanaksiegowa.pl Znajdziemy tam doświadczonego partnera który profesjonalnie zajmie się obsługą księgową naszej firmy.  A jeśli ostatnio zakupiłeś mieszkanie, to koniecznie sprawdź, czy możesz przeprowadzić amortyzację lokalu.

Wracając do kontroli zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA, pracodawca zobowiązany jest wykluczyć sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego, jak również zweryfikować czy ostało ono wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. W przypadku podejrzenia, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane – pracodawca występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy. W przypadku zastrzeżeń co do wydania zwolnienia niezgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich – pracodawca występuje o wyjaśnienie sprawy do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.Zgłosić pracownika do ZUSu może również Twoja księgowa, jesli posiadasz działalność gospodarczą i chcesz zgłosić pracownika, nie zwlekaj.

Wątpliwości dotyczące autentyczności zwolnienia może rozwiać jedynie wystawiający je lekarz. Zaświadczenia lekarskie są wystawiane z dwiema kopiami, z których druga przechowywana jest przez wystawiającego przez okres 3 lat i może on dokonać porównania budzącego zastrzeżenia dokumentu z posiadaną kopią.Drugim rodzajem kontroli, jest kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby pracownika.

Polega ona na ustaleniu, czy ubezpieczony nie wykonuje pracy zarobkowej, lub czy też nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Wyszukiwarka www.zaufanaksiegowa.pl pomoże nam znaleźć najlepsze biuro rachunkowe Rzeszów dla naszej firmy. Po podpisaniu umowy, politykę kadrową możemy powierzyć posiadającym duże doświadczenie specjalistom i skupić się na prowadzeniu naszego biznesu. Jeśli prowadzisz biuro rachunkowe również możesz dołączyć do portalu, a być może jeżeli jesteś księgowym interesuje Cię zwolnienie z vatu?

One thought on “Kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym

  1. zrobcie cos z ta strona bo szalu mozna dostac podczas czytania. na samej gorze strony zdjecia zmieniaja sie co chwile i nie ma w tym nic zlego jednak maja rozny rozmiar i co chwile trzeba przesuwac tekst zeby moc czytac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *